Dzień dobry Ogrodnicy!


Zapraszamy do lektury trzeciego biuletynu w roku 2023. Nadal walczymy i się nie poddajemy, a gospodarstwo budzi się do życia po zimowej przerwie... Nasiona kiełkują, a w powietrzu czuć zapach rozgrzewającej się ziemi... Szczerze mówiąc nie możemy się już doczekać sierpnia - kiedy z krzaka będzie można zjeść te wszystkie wspaniałości! :

1. Konferencja – sobota 25.02.2023Przypominamy o bezpłatnej konferencji praktyczno-eksperckiej zatytułowanej "NATURALNE NASIONA”, która odbędzie się już w najbliższą sobotę 25.02lutego w trybie zdalnym (online) - wystarczy przeglądarka. Plan seminariów:

  • 17:00 - 17:45 Sławomir Białoboki (Naturalne Nasiona/Pomidorlandia) • Pozytywne strony uprawy tradycyjnych odmian warzyw.
  • 17:55 - 18:55 Dorota Wiśniowska (Ogród Rodzinny w Beskidzie Małym) • Własne nasiona - Jak je zbierać, suszyć i przechowywać.
  • 19:05 - 20:05 Monika Podsiadła (Edukacyjne Centrum Ogrody Permakultury w Podlodówku) • Planowanie ogrodu pod uprawę roślin na nasiona
  • 20:15 - 21:15 Sonia Priwieziencew (Fundacja Rolniczej Różnorodności Biologicznej AgriNatura) • Wolność, suwerenność, bioróżnorodność, czyli o co chodzi z nasionami.
  • 21:25 - 22:15 Sławomir Białoboki (Naturalne Nasiona/Pomidorlandia) • Aspekty prawne uprawy tradycyjnych odmian warzyw w Polsce i Unii Europejskiej.


Po zakończeniu każdej z prelekcji otwarte zostaną osobne pokoje, w których będzie można zadawać pytania prowadzącym.
Bezpośredni link zostanie również udostępniony w tym Biuletynie, wystarczy że w sobotę o godzinie 17:00 odświeżysz tę stronę. Link do wydarzenia na Facebooku:


2. Sadzonki 2023Sprzedaż sadzonek trwa w najlepsze – przypominamy: jak co roku przedsprzedaż rozpoczyna się 1 lutego, a pierwsze dostawy ruszają po długim weekendzie majowym. Jeżeli chodzi o dostępność odmian – od około 15 marca nie będziemy już w stanie uzupełniać braków. To znaczy, że jeżeli jakaś odmiana zostanie „wyzerowana”, nie będziemy mogli już podjąć produkcji na czas by dodać jeszcze trochę na stan. Pełny katalog sadzonek dostępny jest pod tym adresem:


3. Sadzonki - JokerZabawa w Jokera nadal trwa - aż do końca lutego możecie oddać swoje głosy na ulubione odmiany, ta która uzyska najwięcej głosów zastąpi w katalogu Jokera. W tej chwili mamy dwóch prowadzących z taką samą liczbą głosów – doskonały różowy befsztyk – Fred Limbaugh oraz przepiękny Amethyst Jewel. Przypominamy, że możliwość oddawania głosów na wybraną odmianę kończy się o północy 28 lutego. Poniżej link do ankiety oraz regulaminu - zapraszamy do zabawy:


4. Petycja do Ministra RolnictwaNadal nie ustajemy w pracy nad zmianą chorego prawa nasiennego obowiązującego w Polsce. Na sobotniej konferencji opowiemy Wam więcej na jakim jesteśmy etapie i jakie nadciągają zmiany. Bardzo dziękujemy za wszystkie dotychczasowe podpisy – jeżeli jeszcze nie złożyłeś(-aś) podpisu - prosimy podpisz ją już teraz – nie musicie nawet wypełniać pola z komentarzem: