Dzień dobry Ogrodnicy i Ogrodniczki!


To już drugi biuletyn w roku 2023. Nadal walczymy i się nie poddajemy! Dziękujemy za wszystkie maile, wiadomości i telefony z Waszym wsparciem. Walka o tradycyjne odmiany trwa, przyłączają się do niej kolejne organizacje. Jesteśmy na ostatniej prostej z przygotowaniem projektu zmian w ustawie, ale o tym wszystkim powiemy więcej w swoim czasie. Za oknem (przynajmniej u nas) prószy piękny śnieg: to idealny czas na zaparzenie sobie kawy lub herbaty i lekturę tego biuletynu:

1. Petycja i Twoje wsparcieTo jest ten moment, na który czekaliśmy! Niewątpliwie najważniejszą sprawą poruszoną w tym biuletynie jest uruchomienie petycji do Ministra Rolnictwa w sprawie ochrony tradycyjnych odmian pomidorów. Jej opracowanie zajęło dużo czasu, jednak musieliśmy to zrobić bardzo dokładnie - złe skonstruowanie spowodowało by nieważność zebranych podpisów. Stąd – trzeba było poświęcić odpowiednio dużo uwagi. Jeżeli cenicie sobie naszą pracę, jeżeli kochacie smak prawdziwych odmian pomidorów, jeżeli chcecie normalności w tym wszystkim – proszę – podpiszcie tę petycję i poproście wszystkich znajomych, by ją podpisali. Pokażcie nam Wasze wsparcie i walczmy wspólnie o prawa do nasion tradycyjnych odmian pomidorów!


2. Sadzonki 2023Średnio 30 razy każdego dnia odpowiadamy na jedno pytanie: „Kiedy będą sadzonki?” Maile i telefony, nie było (chyba) tylko gołębi pocztowych. Im bliżej końca stycznia, tym pytanie to wraca częściej. Odpowiedź brzmi: Już 1 lutego, o północy, rusza sprzedaż sadzonek na rok 2023. 59 wyselekcjonowanych odmian pomidorów i 10 odmian papryk będzie czekało na nowy dom. Katalog znajdzie się na naszej stronie głównej – jak co roku. Dla niecierpliwych planujemy dzisiaj, przed wieczorem, mały przeciek z listą odmian. Gdzie go znajdziecie? Na naszym Forum oczywiście!


3. ForumNa czym? Na Forum? Ano na forum Kochani! Naszym małym marzeniem, od dawna, było stworzenie miejsca dla miłośników pomidorów i innych tradycyjnych odmian warzyw. Istnieje Facebook czy inne media społecznościowe, ale to miejsca zawodne, efemeryczne i na wskroś komercyjne. Otwarte właśnie Forum, tak samo jak każde inne miejsce – tworzą ludzie, nadając mu ton i duszę. Tym samym – gorąco zapraszamy do rejestracji i udzielania się. Będziemy na nim poruszali tematy ważne dla uprawy warzyw, Gospodarstwa, Sklepu i całego Rynku.

Czy wzbudziła w Was ciekawość liczby odmian pomidorów dostępnych jako sadzonki? Ludzie lubią równe liczby, powinno być 60, a jest 59... Skąd taka liczba... Widzicie, odmian będzie 60, a jedną z nich wybierzecie sami! Będzie ją można kupić od 1 lutego, choć będzie oznaczona znakiem zapytania. Na Forum już dziś wieczorem (29.01.2023 od 20:00) pojawi się wątek z ankietą, w której sami zdecydujecie jaka to ma być odmiana. Ankieta zakończy się 1 marca i wtedy znak zapytania zamieni się w tę odmianę, którą wybierzecie.4. Konferencja Naturalne NasionaW dniach 25-26 lutego odbędzie się organizowana przez "Stowarzyszenie na rzecz ochrony tradycyjnych odmian pomidorów" konferencja pt. „Naturalne Nasiona”. Tematem przewodnim konferencji będzie wszystko, co jest związane z nasiennictwem przy szczególnym uwzględnieniu odmian tradycyjnych. Wystąpią bardzo ciekawi ludzie prezentujący różne aspekty tego tematu, będzie m.in. o: bankach nasion, pobieraniu nasion, zagadnieniach prawnych, uprawach ekologicznych. Lista prelegentów właśnie się klaruje, jednak już teraz możemy powiedzieć – rezerwujcie swój czas. Konferencja odbędzie się online, co oznacza, że wystarczy jedynie komputer z głośnikami lub smartfon, by móc posłuchać wykładów. O rozpoczęciu przypomnimy w osobnym biuletynie wysłanym około 20 lutego.

5. Cykl konferencji permakulturowychSkoro już przy konferencjach jesteśmy – dzisiaj (29) rozpoczyna się trwający trzy dni cykl konferencji online poświęconych budownictwu ekologicznemu, permakulturze oraz ekologicznym wioskom i siedliskom. Będzie też o nasionach. Plan poszczególnych dni wraz z pełną listą tematów oraz prelegentów dostępny po klinięciu poniżej: