Polski English
rok założenia 1980

Kategorie

Katalog sadzonek 2023


Najlepsze pomidory i paprykiKliknij tutaj

Pomidorlandia.pl – największy wybór tradycyjnych odmian pomidorów

Jesteśmy małym, rodzinnym gospodarstwem rolnym, które jest zlokalizowane w północno-wschodniej Polsce, w samym sercu historycznej Warmii, tuż pod Olsztynem. To właśnie tu od ponad 40 lat zajmujemy się utrzymaniem najstarszych odmian pomidorów tzw. odmian ustalonych - z angielskiego „Heriloom” – spuścizna, dziedzictwo, tradycja. Są to odmiany pomidorów, których najważniejszą cechą jest powtarzanie cech swoich rodziców. Znaleźć tu można zarówno odmiany przekazywane z pokolenia na pokolenie, często o historii sięgającej ponad 100 lat jak i takie, do których prawa licencyjne wygasły, a ogrodnicy w procesie hodowli ustalili ich cechy. Kupując raz nasiona takiej odmiany możemy co roku sami pobierać nasiona i w kolejnym sezonie je wysiać otrzymując takie same rośliny i owoce. Podstawowe cechy takich odmian to:

• powtarzanie cech rodziców, brak potrzeby kupowania nowych nasion co roku

• olbrzymia różnorodność odmian pomidorów o pełnej gamie cech takich jak wysokość, okres wegetacji, odporność, wielkość owoców i ich kolor, mięsistość czy wymagania glebowe

• brak jednego właściciela praw autorskich – prawa wygasły lub też należą do ogółu społeczeństwa

Nasza oferta skierowana jest jedynie do ogrodników amatorów, którzy szukają unikalnych odmian pomidorów i nie chcą uprawiać odmian hybrydowych (F1) lub modyfikowanych genetycznie (GMO). W tej chwili nasza kolekcja przekracza 700 odmian pomidorów – to największy wybór tradycyjnych odmian pomidorów w Polsce i jeden z największych w Europie. Nasze nasiona nie są zaprawiane, a jedynie dezynfekowane, by mieć pewność, że nie stanowią zagrożenia fitosanitarnego. Naszą misją jest zachowanie jak największej liczby odmian pomidorów, dbając o jak największą różnorodność i zachowanie bogactwa i dziedzictwa genetycznego. Dbamy również o edukację publikując artykuły związane z uprawą warzyw czy nowymi zagrożeniami. Co roku dla naszych klientów prowadzimy również konkurs na największego pomidora, największe z okazów mają ponad półtora kilograma! Doskonale nadają się do tego odmiany wielkoowocowe, które cieszą się bardzo dużą popularnością. Uzupełnieniem naszej oferty nasion pomidorów odmian tradycyjnych – wolnych od GMO - są również sadzonki, które co roku w maju można odebrać osobiście w naszym gospodarstwie. Przy okazji doradzimy najlepsze i najciekawsze odmiany pomidorów.

Pomidory odmian ustalonych (heirloom) cieszą się olbrzymim zainteresowaniem na zachodzie Europy, w państwa dbających bardzo o zachowanie bioróżnorodności, swoich tradycji i tradycyjnych odmian – Niemczech, Belgii czy Francji. W Polsce temat ten nadal nie jest do końca usankcjonowany, powołane przez nas „Stowarzyszenie miłośników tradycyjnych odmian pomidorów” ma na celu zmianę tego stanu rzeczy. Dbając o najstarsze odmiany pomidorów dbamy o zachowanie naszej historii i tradycji.

Ostatnio dodane

Wiadomości ze świata pomidorów