Transport dla roślin jest olbrzymim stresem, który rozpoczyna się w momencie oderwania sadzonki od podłoża. Uszkodzone zostają wtedy korzenie i mimo, iż większość z nich pozostaje w obrębie pierścienia, to roślina natychmiast zaczyna więdnąć. O tym jak szybki będzie proces więdnięcia, decyduje budowa samej rośliny. Można tutaj wymienić dwa skrajne typy, jeden, tradycyjny - silna roślina, o grubej łodydze i grubych, twardych liściach. Na drugim końcu takiej skali znajdują się rośliny określane jako wiotkołodygowe - rośliny są bardzo słabe, rachityczne i z poskręcanymi liśćmi. Wyglądają po prostu tragicznie przez cały okres wegetacji. Typowymi roślinami tego typu jest nasza Opalka (Bycze rogi) oraz cała rodzina Bawolego Serca. Aby uzmysłowić Państwu jak szybko rośliny tracą turgor (jędrność komórkową), przygotowaliśmy kilka filmów. Zapraszamy do zapoznania się z nimi. Miłego oglądania! Jeśli się spodobają, nagramy ich więcej :)


Na początek pokażemy, jak szybko rośliny tracą turgor (czyli potocznie - więdną). Odrywamy sadzonkę od podłoża i włączamy zegarek. Poniższe filmy prezentują zachowanie dwóch różnych odmian (tradycyjnej oraz wiotkołodygowej) przez równą godzinę, film został znacznie przyspieszony. Jako przykład rośliny wiotkołodygowej wybraliśmy Opalkę "Bycze rogi":


Gdy sadzonka dociera do nas z przesyłką, należy jak najszybciej umieścić ją w cieniu i wstawić do wody. Proces odzyskiwania turgoru jest dużo wolniejszy od jego utraty. Poniższy film prezentuje zachowanie rośliny z odmiany Opalka "Bycze rogi" należącej do typu wiotkołodygowego, przez równe dwie godziny (120 minut) od stanu całkowitego zwiędnięcia, gdy wstawiamy sadzonkę do wody: