Już za rogiem Święta, pora więc na ostatni w tym roku biuletyn informacyjny. Wbrew woli urzędników z PIORiN i Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi nasze gospodarstwo rolne nadal działa. Zapraszamy do lektury, w tym biuletynie poruszyliśmy następujące tematy:

  1. ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE
  2. ZAKAZ SPRZEDAŻY NASION - AKTUALIZACJA
  3. STOWARZYSZENIE
  4. KONFERENCJA
  5. WYWIAD
  6. PIERWSZE SPOTKANIE ONLINE
Zapraszamy do lektury!

1. ŻYCZENIA ŚWIĄTECZNE Życzę Wam, drodzy Rolnicy i Ogrodnicy, żeby te Święta Bożego Narodzenia przyniosły Wam wiele szczęścia, radości i pomyślności w Waszych pracach. Niech magiczna atmosfera tych dni pozwoli Wam na chwilę zapomnienia o codziennych obowiązkach i zmartwieniach. Przyjmijcie od nas wyrazy szacunku i wyrazy wdzięczności za Wasz trud i zaangażowanie. Wesołych Świąt!

2. ZAKAZ SPRZEDAŻY NASION - AKTUALIZACJA W tym temacie dzieje się cały czas najwięcej. Oryginalny artykuł został całkowicie zmieniony: zarówno pod względem treści jak i układu. Chcemy podkreślić realne korzyści płynące z legalności obrotu nasionami naturalnymi - odmian tradycyjnych. Zdecydowanie zachęcamy do przeczytania! Zmiany o jakie walczymy na pewno nie zajmą tygodnia lub dwóch, ale raczej kilka lat. Jednak jak wszyscy wiemy – walczymy o nasze niezbywalne rolnicze prawa. O rzeczy tak podstawowe dla naszych upraw jak woda i słońce. Od ostatniej naszej informacji na ten temat minął już miesiąc. W tym czasie o sytuacji producentów nasion odmian tradycyjnych poinformowaliśmy polityków i ministerstwa, rzeczników różnych organizacji rządowych i pozarządowych. Cały czas działamy aktywnie w celu wypromowania tego problemu, gdyż na tę chwilę największy problem mamy właśnie z dotarciem do mediów głównego nurtu. W nowym roku planujemy spotkania z politykami z naszego regionu i Polski centralnej. Mamy również zamiar zorganizować konferencję prasową w Sejmie. Dzieje się naprawdę dużo. Ale jest nas mało – jeżeli możesz nam pomóc – zrób to, pomagasz wszystkim ogrodnikom, rolnikom i działkowcom. W tej chwili nadal potrzebujemy: pomocy prawnej przy tworzeniu pism, pomocy redakcyjnej przy tworzeniu nowych artykułów i publikacji oraz dostępu do każdego możliwego dziennikarza. Jeżeli możesz w którymś z tych zakresów pomóc - pisz:


3. STOWARZYSZENIE Jako jednostka nie znaczymy dla urzędów nic. Taka prawda, wręcz truizm. Dopiero taka forma jak stowarzyszenie pozwala nam na stanie się partnerem w rozmowach, a nasz głos może być słyszalny lepiej. Pełna nazwa naszego stowarzyszenia to: "Stowarzyszenie na rzecz ochrony tradycyjnych odmian pomidorów". Na początek wystosowaliśmy pismo informujące o zaistniałej na rynku sytuacji do Ministerstwa Rolnictwa, Ministrów Rolnictwa oraz kilkunastu polityków. O tym co dokładnie się dzieje w tym temacie możecie się dowiedzieć więcej śledząc stronę tradycyjne-pomidory.org:


4. KONFERENCJA Już jutro od godziny 10:00 rozpoczynają się prelekcje wchodzące w skład konferencji poświęconej różnorakim zagadnieniom rolniczym. Tytuł konferencji to „Praktycy o permakulturze i ekoosadnictwie”. Spotkanie z nami odbędzie się o godzinie 18:00. Program konferencji oraz lista zaproszonych prelegentów dostępna na stronie:


5. WYWIAD W NTV Pierwszy wywiad z nami. Zapraszamy do posłuchania:


6. PIERWSZE SPOTKANIE ONLINE Planujemy zwiększenie naszej aktywności w mediach i telewizji. Już na początku przyszłego roku planujemy spotkanie online, na którym poruszymy wiele interesujących tematów związanych z uprawą warzywną, nasionami naturalnymi oraz problemami rolników i ogrodników ze sprzedażą i wymianą materiału siewnego. Więcej informacji na ten temat około 2 lub 3 stycznia, samo spotkanie odbędzie się w pierwszy weekend 2023 roku.