Drodzy Ogrodnicy!

Życzymy Wam wszystkiego dobrego w nadchodzącym roku: zdrowia, obfitych plonów i świętego spokoju z naciskiem na to ostatnie. Na początek dobre wiadomości: mimo wysiłków Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz podległym mu urzędnikom z WIORiN nadal nie udało się im nas zniszczyć. Nasze Rodzinne Gospodarstwo nadal funkcjonuje, choć z dnia na dzień jest trudniej. Nie wiemy ile jeszcze czasu uda nam się funkcjonować, ale robimy wszystko co tylko możliwe, by nadal pracować. Zamiast skupić się na rozwoju gospodarstwa, tracimy setki godzin i dziesiątki tysięcy złotych na walkę z wymysłami Ministerstwa, które rzuca nam kolejne kłody pod nogi. Zamiast inwestować w rozwój, walczymy o przeżycie i przyszłość całej branży tradycyjnych odmian pomidorów. Nie tak powinno wyglądać prowadzenie gospodarstwa rolnego w Polsce, ale trzeba grać takimi kartami, jakie się dostało.

Chciałbym Wam przybliżyć to, co obecnie się dzieje w zakresie nasion na pierwszym spotkaniu online, które odbędzie się już w najbliższą (15.01.2023) niedzielę o godzinie 16:00. Obecność obowiązkowa! :) Aby wziąć udział potrzebujesz:

- komputera z głośnikami oraz przeglądarki internetowej

lub

- dowolnego smartfona z YouTube

Teraz wystarczy, że klikniesz na poniższym odnośniku w niedzielę o 16 i to wszystko! Prelekcja odbędzie się na platformie YouTube, w trakcie jej trwania będzie można zadawać pytania na czacie.


Po zakończeniu głównej części prelekcji odpowiem na wszystkie zadane pytania. Tematy jakie zostaną poruszone w trakcie spotkania:

  1. Obecna sytuacja na rynku nasion tradycyjnych odmian pomidorów
  2. Postawa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi (wsparcie korporacji i niszczenie bioróżnorodności)
  3. Dlaczego problem dotyczy wszystkich ludzi (nie tylko ogrodników)
  4. Jakie rozwiązania przyjęły inne kraje wspólnoty europejskiej (dlaczego inni mogą, a my nie możemy?)
  5. Co robimy by zmienić ten stan? (działania prawne: petycja, propozycja ustawy oraz rozporządzenia; działania edukacyjne: udział w konferencjach)
  6. Sadzonki (co i kiedy)
  7. Pierwsze kroki z nasionami (własne rozsady)
  8. Zaproszenie na konferencje Naturalne Nasiona i inne!

Czas trwania spotkania to około 60-70 minut, plus czas na odpowiedzi na pytania (zobaczymy ile ich będzie). Gorąco zapraszamy do udziału. Tylko razem możemy dokonać zmian, a teraz potrzebujemy Was bardziej niż kiedykolwiek.